Zwrot podatku ze Szwecji.
Kto może starać się o zwrot potraconego podatku ze Szwecji?
O zwrot podatku ze Szwecji może się starać każdy, kto pracował tam legalnie i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia. Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają osoby, które pracowały i uzyskiwały dochód powyżej 183 dni w danym roku podatkowym. Jeżeli pracownik był zatrudniony mniej niż pół roku, wówczas nie ma takiego obowiązku.
Aby przekonać się o tym czy należy ci się zwrot podatku skontaktuj się z Anią.
Przeprowadzi dla Ciebie darmową kalkulację.
Jaki jest termin rozliczenia ze Szweckim Urzędem Skarbowym?
Rozliczenie podatku jest obowiązkowe za poprzedni rok podatkowy, a dokumenty powinny być złożone (wraz z deklaracją z urzędu) w naszym biurze, najpóźniej 15 kwietnia, gdyż rozliczona deklaracja musi najpóźniej do 4 maja trafić do urzędu (Skatteverket). Jeżeli tego nie zrobisz, urząd wyda decyzję podatkową obliczoną bez uwzględnienia jakichkolwiek ulg i odliczeń. Możesz również otrzymać karę za brak złożonego zeznania podatkowego.
Rozliczenie w Szwecji może być wyłącznie indywidualne.
Kiedy nie ma obowiązku rozliczenia się ze Szweckim Urzędem Skarbowym?
Jedyna sytuacja w której podatnik nie ma obowiązku rozliczenia się z urzędem, jest wtedy gdy na karcie podatkowej widnieje oznaczenie SINK – wynik rozliczenia z urzędem skarbowym jest na “0” , tzn. podatnik nie otrzyma zwrotu podatku, ani nie musi nic dopłacać.
Jakie dokumenty niezbędne są do rozliczenia się ze Szwecją?
• deklaracja podatkowa tzw. Inkomstendeklaration – podpisana w miejscu “Underskrift” i dostarczona do nas w oryginale,
• karta podatkowa – dokument wydawany przez pracodawcę : KU10, KU13 lub KU14
Komplet dokumentów, który należy wypełnić w celu ubiegania się o zwrot podatku ze Szwecji można pobrać ze strony druki do pobrania.
Ważne terminy!
- styczeń/luty – otrzymasz dokumentację potwierdzającą twoje zarobki w Szwecji. Dokument KU-13 przesyła Twój pracodawca na zarejestrowany adres do korespondencji. Jest to podstawowy dokument przy deklarowaniu rocznego przychodu w zeznaniu podatkowym.
- kwiecień – Urząd Skarbowy wyśle do Ciebie formularz konieczny do złożenia zeznania podatkowego (tzw. Inkomstendeklaration). Ten dokument musisz dostarczyć do naszego biura w oryginale. Zostanie on przez nas wypełniony i nadany w terminie – maksymalnie do 4 maj !.
- Wrzesień – grudzień – w tym okresie otrzymasz ostateczną decyzję z urzędu z określonym wymiarem naliczonego podatku dochodowego. Wtedy się dowiesz jaka ostatecznie kwota podatku zostanie potrącona i czy ewentualnie otrzymasz zwrot nadpłaty tego podatku. Ewentualna dopłata musi zostać zapłacona w ciągu 90 dni.
Z jakich ulg mogę skorzystać rozliczając podatek szwedzki?
Mogą zostać uwzględnione w rozliczeniu następujące ulgi:
- Ulga związana z dojazdem do pracy – ulga naliczana w przypadku ponoszenia kosztów dojazdu z domu do pracy w Szwecji (udokumentowane ), oraz z Polski do Szwecji. Prosimy w tym wypadku o przysłanie biletów, są one wymagane przez szwedzki urząd skarbowy. Kierowane są razem z deklaracją do urzędu.
- Ulga związana z kosztami wyżywienia i zakwaterowania – naliczana w przypadku jeśli pracodawca nie zapewniał darmowego wyżywienia i zakwaterowania. W przypadku tej ulgi również wymagamy rachunków, umów najmu mieszkania lub innych dokumentów potwierdzających koszty ponoszone przez pracownika związane z jego zakwaterowaniem.
Jeśli masz pytania dotyczące rozliczenia podatku z Szwecji skontaktuj się z Anią.