Bardzo często zdarza się tak, że osoby chcące rozliczyć się z dochodów uzyskanych w Niemczech nie są świadomi tego jakie koszty mogą odliczyć w swoim zeznaniu podatkowym.

Poniższy artykuł dedykuję tym, który zaczynają swoją karierę zawodową u naszych zachodnich sąsiadów jaki i tym, którzy rozliczali się już wcześniej a nie mając dostatecznej wiedzy na temat tego co mogą a czego nie rozliczyć w swoim zeznaniu podatkowym.

koszty dojazdu do Niemiec

Mimo tego, że wiele osób nie ma obowiązku rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym warto jest sprawdzić to czy przynajmniej jakaś część zapłaconego podatku nie należy się do zwrotu.

Warto postarać się już wcześniej o to aby dobrze i prawidłowo udokumentować poniesione koszty wówczas mamy większą szansę na to, że zostaną one zaakceptowane przez niemieckiego urzędnika a tym samym możemy liczyć na wyższy zwrot podatku.

Coraz więcej odliczeń jest niestety kwestionowana przez urzędników ze względu na brak odpowiednio udokumentowanych kosztów. Dlatego też, myślenie o dokumentach paragonach, fakturach w momencie kiedy przyszła już do nas decyzja podatkowa a w chwili składania odwołania od niej może okazać się już nieskuteczna.

Z doświadczenia i kontaktu z moimi klientami wiem, że najistotniejszymi kosztami, które stanowią duży udział jeżeli chodzi o poniesione przez nich wydatki są to koszt dojazdu.

Dość duża liczba osób, która rozlicza się z niemieckim urzędem skarbowym mieszka w Polsce i pracuje w Niemczech generując tym samym znaczny koszt podatkowy z uwagi na to, że prowadzą tzw. podwójne gospodarstwo domowe (Doppelte Haushaltsfuhrung).

Zwykle mówi się, że o prowadzeniu podwójnego gospodarstwa domowego mamy do czynienia kiedy:

Podatnik w miejscu zamieszkania posiada centrum interesów życiowych.
Chodzi tutaj o to, że decydując się na pracę w Niemczech musimy udowodnić, że nasze pierwsze miejsce zamieszkania jest nam niezbędne do naszego funkcjonowania.

Na przykład może to być sytuacja w której żona pozostaje (mieszka) z dziećmi w pierwszym mieszkaniu tj. w Polsce a podatnik zmuszony ze względu na zbyt dużą odległość do wynajmu mieszkania w Niemczech.

Kolejnym argumentem może być prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z narzeczoną(-nym).

Kolejnym może być opieka nad osobą starszą z która również prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe.

Podatnik jest w posiadaniu lokum w miejscu zatrudnienia.
Jeżeli zatrudnimy się niedaleko miejsca zamieszkania i z tego też powodu nie będziemy musieli wynajmować drugiego mieszkania wówczas pierwsze mieszkanie będzie bez znaczenia.

Ideą podwójnego gospodarstwa jest to, że gdy ze względu na dużą odległość miedzy miejscem zatrudnienia a miejscem zamieszkania jesteśmy zobligowani do wynajęcia dodatkowego lokum i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego utrzymaniem.

Warto jest pamiętać o tym ,że oprócz przedstawienia rachunków które ponosimy z tytułu prowadzenia drugiego mieszkania przedstawić także koszty z tytułu prowadzeniem pierwszego mieszkania bowiem koszty wynajmowania drugiego mieszkania mają sens gdy są ponoszone również i z pierwszego.

Kolejną dość istotną pozycją generująca koszty podatkowe są to dojazdy z domu do pracy czyli „Fahrt zur Arbeit”.

Osoby pracujące w Niemczech z tytułu dojazdów do pracy mogą jako koszt podatkowy (Werbungskosten) ryczałtowo odliczać od dochodu stawkę za przejazdy tj. 30 centów za każdy przejechany kilometr od miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca pracy.

Bardzo istotnym podejściem niemieckich przepisów do rozliczania owych kosztów jest to ,że nie ważny jest fakt, czym będziemy do tej pracy się poruszali. Możemy chodzić do pracy pieszo i tak koszty ryczałtowe będą nam przysługiwały. W przypadku korzystania z własnego auta (jeżeli udokumentujemy jego użytkowanie ) kwota odliczenia owych kosztów może zostać zwiększona co wpłynie na korzyć w rocznym rozliczeniu.

Myślę że są to dość istotne kwestie dotyczące Państwa rozliczenia rocznego które zdecydowanie działają na korzyść w przypadku właściwego ich udokumentowania. Dlatego też warto jest zadbać o prawidłowe ich udokumentowanie już na początku roku podatkowego.

Chcesz wiedzieć ile podatku możesz ozdyskać ? SKONTAKTUJ SIĘ Z ANIĄ

Na podstawie karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung albo ostatniego Abrechnungu przeprowadzimy dla Ciebie darmową kalkulację.

 

 

Rozliczenie podatku w Niemczech a uwzględnienie kosztów dojazdu