W dniu 28.10.2020 roku nasz Sejm przyjął ustawę, której na celu będzie zniesienie tzw. ulgi abolicyjnej. To istotna zmiana!
Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2021r.
Zacznijmy od tego co to jest ulga abolicyjna i kogo ona dotyczy. Ulga abolicyjna jest to jedna z ulg podatkowych występująca w polskich przepisach prawa podatkowego. Została ona wprowadzona ustawą z 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium RP. Dzięki niej podatki od uzyskanego dochodu za granicą płacimy wyłącznie w kraju, w którym pracujemy. Zwalnia ona nas z płacenia podatku w Polsce. Ulga abolicyjna przeznaczona jest dla osób, które uzyskały przychód za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, w państwie dla którego właściwą metody unikania podwójnego opodatkowania jest metoda proporcjonalnego odliczenia. Metodę odliczenia proporcjonalnego przewiduje się m.in. w umowach zawartych z: Belgią, Holandią, Kazachstanem, Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Rozliczając przychody z zagranicy powyższą metodą, uzyskujemy wyższy podatek do zapłacenia niż w przypadku metody wyłączenia z progresją czyli tą metodą, którą wykazuje się przychody np. z Niemiec. Przy stosowaniu ulgi abolicyjnej wysokość podatku dochodowego będzie taka sama dla obu metod. Czyli wysokość opodatkowania dochodów uzyskanych czy to w Niemczech czy Holandii jest taka sama dzięki zastosowaniu ulgi abolicyjnej. Ulgę abolicyjną stosujemy dla rezydentów Polski pracujących za granicą czyli tych którzy przebywają za granicą nie więcej niż 183 dni w roku lub posiadają swoje centrum interesów w Polsce (np. rodzina). W związku z powyższym zniesienie ulgi abolicyjnej nie dotyczy osób na stałe przebywających za granicą i posiadających tam swoje centrum interesów. Od 1 stycznia 2021 r. ulga abolicyjna ma wynieść jedynie 1360 zł, co pozwoli na uniknięcie podatku do kwoty nieprzekraczającej 8000 zł.
Zniesienie ulgi abolicyjnej dotnie zarobków w takich krajów jak: Armenii, Australii, Belgii, Chile, Danii, Egiptu, Finlandii, Gruzji, Holandii, Iranu, Islandii, Kazachstanu, Kirgistanu, Korei Południowej, Luksemburgu, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Syrii, Tadżykistanu, Uzbekistanu oraz z tych, z którymi Polska nie posiada podpisanej umowy. Zniesienie ulgi abolicyjnej nie zmienia faktu, że możesz rozliczyć się z uzyskanych przychodów za granicą, a dzięki temu uzyskać zwrot podatku.
Chcesz wiedzieć więcej zapraszam do kontaktu, skontaktuj się z Anią.